Татарстан Республикасы Язучылар берлеге

«Иделем акчарлагы» бәйгесе җиңүчеләре билгеле булды

3 декабрь көнне Татар китабы йортында «Иделем акчарлагы» яшь язучылар бәйгесенең җиңүчеләрен бүләкләү тантанасы узды. Быел бәйгедә барлыгы 68 кеше катнашкан.

«Иделем акчарлагы» яшь язучылар бәйгесе Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы, Татар федераль милли-мәдәни автономиясе һәм «Идел» яшьләр үзәге тарафыннан уздырыла.

Чараның төп максаты: татар телендә иҗат итүче яшь язучылар, шагыйрьләр, драматургларны барлау, аларны берләштерү һәм иҗатларын активлаштыру.

Яшь иҗатчыларның эшләрен бәяләүчеләр исемлегендә “Казан утлары”ның баш мөхәррире Рөстәм Галиуллин, Татарстан китап нәшриятының баш мөхәррире Ленар Шәех,  Балалар һәм яшүсмерләр редакциясе мөхәррире Рифат Сәлах, Татарстан китап нәшрияты медиа-продюсеры Гөлүсә Закирова, әдәбият галиме, тәнкыйтьче, педагог Әлфәт Закирҗанов, язучы, Татарстанның атказанган сәнгать эшлеклесе Галимҗан Гыйльманов.

Җиңүчеләр исемлеге.

«Поэзия» номинациясе:
Гран-при – Гөлзилә Фәхретдинова (Балтач районы)
14 яшьтән алып 17 яшькә кадәрге авторлар:
1 урын – Рәйсә Абдуллина (Балтач районы)
2 урын – Алинә Шәехова (Актаныш районы)
3 урын – Ильсур Мифтахов (Әлмәт районы)
18 яшьтән алып 30 яшькә кадәрге авторлар:
1 урын – Адилә Әхмәтҗанова (Арча районы)
2 урын – Айрат Шамс (Мөслим районы)
3 урын – Альбина Саетова (Актаныш районы)
3 урын – Айзат Вахитов (Саба районы)
Кызыксындыру бүләге – Ильяс Хаҗиев (Кукмара районы)

«Проза» номинациясе:
14 яшьтән алып 17 яшькә кадәрге авторлар:
1 урын – Әмир Фәрхуллин (Мамадыш районы)
2 урын – Зилә Гайнуллина (Алабуга районы)
3 урын – Ләйлә Нуриева (Актаныш)
18 яшьтән алып 30 яшькә кадәрге авторлар:
1 урын – Гөлфия Галәветдинова (Арча районы)
2 урын – Ихтыяр Кыямов (Казан)
3 урын – Айлия Хаҗиева (Саба районы)

«Балалар әдәбияты» номинациясе:
1 урын – Исламия Халикова (Лаеш районы)
2 урын – Таңчулпан Гыйлаҗова (Теләче районы)
3 урын – Ләйсән Абдрахманова (Кайбыч районы)
Кызыксындыру бүләге – Айзилә Абдрахманова (Кайбыч районы)

«Драма» номинациясе:
2 урын – Айрат Шамс (Мөслим районы)
3 урын – Ралина Хәбирова (Әгерҗе районы)



Warning: shell_exec(): Cannot execute a blank command in /var/www/u0657893/data/www/sptatar.com/wp-content/themes/union/comments.php on line 2

Комментарийлар

  1. Лилия:

    Молодцы!
    Зур иҗади уңышларга ирешергә булсын киләчәктә дә!

  2. Акчарлаков:

    Жюри әгъзаларының күбесе күптән түгел шул “Акчарлак” күкәеннән чыкканнар икән!

Яңа комментарий өстәргә

Ваш e-mail не будет опубликован.

Язучылар

Туган көннәр

Фев
24
Вт
Ильмира Гыймаева
Мар
1
Вс
Ләлә Гыймадиева
Нурислам Хәсәнов